NEW! Proocedings can be found here: https://diglib.eg.org/handle/10.2312/3543880

Day I – Thursday October 5th

09:00-09:30 Registration

09:30-09:50 Welcome

09:50-10:50 Session I (Applications in VR/XR)

09:50-10:10 – long

Collaborative VR: Solving riddles in the concept of escape rooms

Afxentis Ioannou, Marilena Lemonari, Fotis Liarokapis and Andreas Aristidou

10:10-10:25 – short

Organ Donation Training using VR: ODT-VR

Pau Vallespí, Brian Álvarez, Eva Monclús and Marta Fairen

10:25-10:40 – short

AnywhereXR – Laying the Foundation for Open Source Embodied Digital Twin Application

Alexander Klippel, Bart Knuiman, Jiayan Zhao, Jan Oliver Wallgrün and Sebastian Garzon

10:50-11:20 Coffee break

11:20-12:20 Keynote Belen Masia, Modeling attention in immersive environments

12:20-14:00 Lunch

14:00-15:10 Session V (Application in Helping & Improving User Experience)

14:00-14:15 – short

A Real-time Voice Interface for Intelligent Wheelchairs

Spyridon Moschopoulos, Ioannis Fudos, Kyriakos Koritsoglou, Giorgos Tatsis and Dimitrios Tzovaras

14:15-14:30 – short

Recognizing User Behavior from Interactions for Adaptive Consumer Information Systems
Stefan Lengauer, Michael Bedek, Cordula Kupfer, Lin Shao, Dietrich Albert and Tobias Schreck

14:30-14:45 – short

Investigating Crowdsourced Help Facilities for Enhancing User Guidance
Sooraj K Babu, Tobias Brandner, Samuel Truman and Sebastian von Mammen

14:45-15:05 – long

Adapting haptic feedback for guided meditation

Yoann Douillet, Romain Collaud, Emily Groves, Andreas Sonderegger, Cedric Duchene and Nicolas Henchoz

15:10 – 15:40 Coffee break

15:40 – 17:00 Session III (Applications in Learning & Gameplay)

15:40-15:55 – demo

Unraveling the Tales of Aurora – An Imaginative Serious Games Approach

Jennifer Wagner, Simon Winter and Wolfgang Höhl

15:55-16:10 – short

Investigating students’ motivation and cultural heritage learning in a gamified versus non-gamified VR environment

Markos Souropetsis, Eleni Kyza, Louis Nisiotis, Yiannis Georgiou and Varnavia Giorgalla

16:10-16:30 – long

Programmatic Design and Architecture of an Immersive Laser Laboratory

Andreas Müller, Tobias Brixner, Stefan Müller and Sebastian von Mammen

16:30-16:50 – long

Balancing Gameplay Elements and Interactive Digital Storytelling in Virtual Reality applications of War Heritage

Selma Rizvic, Dusanka Boskovic and Bojan Mijatović

20:30 – Dinner

Day II – Friday October 6th

09:30-10:00 Registration

10:00-11:00 Keynote – Dan Casas, 3D Digital Avatars with Machine Learning

11:00-11:20 Coffee break

11:20-12:20 Session IV (Novel Technologies for Digital Avatars & Animation)

11:20-11:35 – short

Towards Continual Reinforcement Learning for Quadruped Robots

Giovanni Minelli and Vassilis Vassiliades     

11:35-11:55 – long

RESenv: A Realistic Earthquake Simulation Environment based on Unreal Engine

Yitong Sun, Hanchun Wang, Zhejun Zhang, Cyriel Diels and Ali Asadipour

11:55-12:15 – long

Collision Free Simplification for 2D Multi-Layered Shapes
Xianjin Gong, Amal Dev Parakkat and Damien Rohmer

12:20 – 14:00 Lunch

14:00-15:15 Session II (Applications in Digital Storytelling and Experience)

14:00-14:20 – long

Fictional Worlds, Real Connections: Developing Community Storytelling Social Chatbots through LLMs
Yuqian Sun, Hanyi Wang, Pok Man Chan, Morteza Tabibi, Yan Zhang, Huan Lu, Yuheng Chen, Chang Hee Lee and Ali Asadipour

14:20-14:35 – short

ReInherit a Museum

Stefanos Papadas, Andreas Papapetrou, Fotos Frangoudes, Alexis Polydorou, Christodoula Gavriel, Niki Kyriakou and Kleanthis Neokleous

14:35-14:50 – short

Integrating Julia Code into the Unity Game Engine to Dive into Aquatic Plant Growth

Anne Lewerentz, Nico Manke, David Schantz, Juliano Sarmento Cabral and Sebastian von Mammen

14:50-15:10 – long

Exploring the Impact of Synthetic Data Generation on Texture-based Image Classification Tasks

Borislav Yordanov, Carlo Harvey, Ian Williams, Craig Ashley and Paul Fairbrass

15:15-15:30 Closing